דלקת פרקים כרונית של גיל הילדות - (Juvenile Idiopathic Arthritis (JIA

דלקת פרקים כרונית של גיל הילדות –  (Juvenile Idiopathic Arthritis (JIA זו המחלה הראומטולוגית השכיחה ביותר ומתבטאת בכאבי פרקים מלווים בנפיחות.

JIA מחולקת ל-3 סוגים:

• מחלה מיעוטת פרקים- אוליגוארטריטיס OLIGOARTHRITIS
1 עד 4 פרקים.
• מחלה רבת פרקים- פוליארטריטיס- POLYARTHRITIS
5 פרקים או יותר.
• מחלה סיסטמית- SYSTEMIC ARTHRITIS
מחלה המתבטאת בחום גבוה ופריחה בנוסף לדלקת הפרקים.

לכל סוג של JIA קיים טיפול מתאים. מגוון הטיפולים כולל הזרקה של סטרואידים לפרקים, תרופות כמו מטוטרקסט ותרופות ביולוגיות חדישות.

 

קדחת השיגרון- Rheumatic Fever

קדחת השיגרון (Rheumatic Fever) היא דלקת פרקים (ארטריטיס) המופיעה לאחר דלקת גרון חיידקית הנגרמת על ידי חיידק הסטרפטוקוק. מחלה זו עלולה לפגוע במסתמים של הלב. בכל מצב של דלקת פרקים או כאבי פרקים הנודדים מפרק לפרק יש לברר אם היתה דלקת גרון עקב סטרפטוקוק לאחרונה כדי שניתן יהיה לאבחן  ראומטיק פיבר RHEUMATIC FEVER . הטיפול בקדחת השיגרון- Rheumatic Fever כולל תרופות נוגדות דלקת כמו אספירין או נורופן וטיפול מונע בפניצילין למשך מספר שנים.

כאבי גדילה- Growing Pains

כאבי גדילה הם הסיבה השכיחה ביותר לכאבי פרקים ושרירים בילדים. אלו כאבים המופיעים אצל ילדים בין הגילאים 4-12,לרוב כאבי רגלים – לאורך השוקיים והירכיים. הכאבים מתחילים בערב ואף מעירים את הילד משינה בלילה ומגיבים לעיסוי (מסאז'), חימום מקומי ומשככי כאבים כגון אקמול או נורופן. אין קשר בין כאבי הרגלים לבין גדילה. חשוב להתיעץ עם ראומטולוג ילדים על מנת לאמת את האבחנה ולשלול דלקת פרקים כרונית.

תסמונת PFAPA - פי פאפא

פיפאפא PFAPA היא תסמונת שכיחה התוקפת ילדים לפני גיל 5 וכוללת ארועי חום החוזרים במחזוריות קבועה כל 4-6 שבועות, ומלווים בדלקת גרון, אפטות בפה ובלוטות לימפה צוואריות מוגדלות. משטחי גרון בדרך כלל יוצאים שליליים.
בפי-פאפא יש תגובה דרמטית למנה חד פעמית של סטרואידים.
תסמיני פי-פאפא בדרך כלל חולפים תוך מספר שנים, לרוב עד גיל ההתבגרות.

קדחת ים תיכונית משפחתית- (Familial Mediterranean Fever (FMF

זוהי מחלה דלקתית שכיחה מאוד בארץ, הגורמת לארועי חום חוזרים מלווים בכאבי בטן, כאבים בחזה, ארטריטיס (דלקת בפרק אחד או יותר) ופריחה דמויית "שושנה" על כף הרגל. קדחת ים תיכונית משפחתית (FMF) שכיחה במיוחד ביהודים ממוצא צפון אפריקאי וכן בקרב ערבים, תורכים, ארמנים ויוצאי ארצות הים התיכון (איטליה, יון וכדומה).

הגן שגורם ל- FMF ידוע וניתן לבצע בדיקה גנטית לאישור המחלה.

הטיפול בקדחת ים תיכונית משפחתית (FMF) הוא בקולכיצין. יש חשיבות רבה לטיפול כיון שאחד הסיבוכים של מחלת ה-FMF הוא עמילואידוסיס הגורם לפגיעה בכליות והטיפול בקולכיצין יכול למנוע זאת.

יש היום דיוחים על טיפול בתרופות ביולוגיות במקרים של FMF שעמידים לטיפול בקולכיצין.

כתובת:


וייצמן 32, פתח תקווה

טלפון לקביעת תורים:


054-4334856 | 03-9334856

דילוג לתוכן